בידוד גג בשיטת הגג ההפוך

במבנה הנפוץ של גגות מבנים נמצאת שכבת הבידוד מעל הבטון הקונסטרוקטיבי, כשמעליה – לרוב – נמצאת שכבת השיפועים, ורק אז מגיעה שכבת האיטום.

בשיטת הגג ההפוך שכבת הבידוד נמצאת מעל שכבת האיטום. היתרונות שמקנה השיטה גדולים מאוד. ניתן לדמות את שכבת הבידוד כשמיכת פוך שנפרשת על גבי האיטום, מגנה עליו גם בפני פגיעות פיזיות, וגם בפני קרינת השמש ופגעי מזג האוויר בכלל – אחד הדברים המביאים להתיישנות מהירה של שכבת האיטום הוא שינויי מזג האוויר המאלצים את הגג ל"עבוד", להתפשט ולהתכווץ עם שינויי הטמפרטורה. כאשר שכבת האיטום נמצאת תחת ההגנה של "שמיכת הפוך" היא נהנית מטמפרטורה כמעט קבועה, ועל כן אינה נתונה לנזקים האמורים.

לרוב, מעל שכבת הבידוד המורכבת מלוחות פוליסטירן מוקצף מניחים יריעה גיאוטכנית אשר מתפקדת כפילטר ונותנת רק למים נקיים לעבור דרכה, וזאת על מנת למנוע את סתימת דרכי הניקוז. מעל היריעה הגיאוטכנית מגיעה שכבה של חצץ שתפקידה המרכזי הוא לקבע את השכבות שתחתיה (אחד מתפקידיה הנוספים של שכבת החצץ הוא הגנה בפני קרינת השמש).

ההגנה שמספקת שכבת הבידוד לשכבת האיטום היא ערך משמעותי אחד. ערך משמעותי נוסף ששכבת הבידוד מספקת הוא הטמפרטורה הנעימה בתוך הבית, וזאת תוך חיסכון גדול בעלויות האנרגיה, על ידי חימום וקירור פאסיביים של המבנה.

בשל סיבות אלו, שיטת "הגג ההפוך" קונה לה פופולאריות יותר ויותר.

    תמונות בידוד גג בשיטת הגג ההפוך